Stres

Dračí Ďoura je velmi nebezpečná a někdy i těm nejodvážnějším dojde vytrvalost a projeví se nervozita, strach a v těch nejkrajnějších situacích šílenství. Pro vyjádření těchto skutečností slouží body stresu. Ty ukazují, jak je na tom postava dobře se svým psychickým zdravím. Kdykoliv je postava zasažena efektem zvyšujícím stres (sesilatel zahlásí např.: „stres 2“), přičte si hráč postavy určený počet k svému aktuálnímu stavu. Pokaždé, když postava dosáhne násobku 3, vyhledá její hráč příslušného orga, který ji sdělí, jaký problém postavu postihne.

Efekt stresu závisí na tom, jak se postava vypořádává se stresem, což je součástí tvorby postavy. Samotný efekt je spouštěn tzv. stresory. Pokaždé, když postava překonává hranici násobku 3, přibývá jí nový stresor (spouštěč), který odpovídá zdroji stresu, který postavu posunul. přes násobek 3, a zároveň se posouvá ve stromu zvládání stresu dál. Pokud postava dojde až na konec (třetí nebo čtvrtá úroveň), efekty se stávají nevyléčitelnými, a postava si začíná plnit druhý strom stresového efektu. Po naplnění obou stromů už stres nezvládá a zešílí (což je ekvivalentní smrti – pro postavu hra končí). Body stresu a efekty stresu lze pomocí některých schopností snižovat.

Podstatnou je v tomto ohledu léčitelská schopnost Terapie, dovoluje se efektů stresu či stresorů zbavit. Snížení počtu bodů stresu pod násobek 3 samo o sobě nevyléčí již obdržený efekt (např. pokud postava obdržela efekt Třas rukou za 3 body stresu a počet těchto bodů je následně snížen na 1, nepřestanou se postavě automaticky třást ruce). Postava však také nemůže obdržet nové efekty ani stresory při opětovném vystoupání na stejnou hranici, pokud ještě nebyly předchozí vyléčeny (po snížení stresu na 1 opět obdržím 2 body stresu, třas mi zůstává, netrpím novým problémem).

Body stresu si můžete za postavu přičíst i sami, když se vaše postava dostane do velmi stresující situace (zemře vám kamarád v náručí, poprvé jste museli někoho zabít apod.) Nevíte-li kolik, poraďte se s orgy.

Mezi způsoby zvládání stresu patří:

  1. Strach
  2.  Agrese
  3. Ochranářství
  4. Smutek
  5. Zmatení
  6. Úzkost, nejistota
  7. Hrdinství
  8. Fascinace
  9. Halucinace
  10. Kompulze