Pro rodiče

Snaží se Vás Váš potomek přesvědčit, abyste mu povolili účast na naší události? Máte obavy, o co se vlastně jedná a zda je to bezpečná aktivita? Potom je tento text určen právě pro Vás.

S organizováním podobných aktivit máme mnohaleté zkušenosti. Ročně organizujeme několik letních táborů a dalších aktivit pro mládež s podobnou náplní programu, a to již od let 2014/2015. Klademe velký důraz na bezpečnost nejen již při schvalování maket zbraní a kostýmů. Celý larp je založen na interakci mezi postavami, na příběhu fantasy světa a fiktivní magii.

A co je to tedy vlastně ten larp? Zkratkové slovo pochází z anglického „live action role play“ a dá se přeložit jako „hraní rolí naživo“. Je to hra, při které se Váš potomek ponoří do připraveného světa. Hra, ve které bude ztvárňovat nějakou postavu — obyvatele daného světa. Vytvoří si její charakter, připraví si k ní pasující kostým a půjde hrát. Na rozdíl od divadla nebude scénář, který by jej omezoval. Larp se nehraje před publikem, které by jej hodnotilo, larp hraje sám pro sebe a pro ostatní hráče. Z pohledu diváka larp působí jako špatně secvičené divadlo, ale jeho kouzlo je právě v tom, že je člověk součástí příběhu. Příběhu, na který bude dlouho vzpomínat.

K čemu může být larp dobrý? Tato aktivní hra založená na interakci hráčů a nutnosti vžít se do postavy rozvíjí především komunikativní schopnosti, empatii, kreativitu a otevírá člověka názorům druhých. To vše jsou schopnosti, které jsou v dnešní době čím dál více potřeba. Dovednost při hře postavy kontrolovat své emoce ocení kdokoli při jednání s nadřízeným v práci, či třeba s učitelem. Larpová komunita je kromě toho otevřená nováčkům, novým nápadům a její členy pojí pevná přátelství. Larp také umožňuje osahat si situace, u kterých by to v našem světě nebylo možné. I když je larp někdy popisován jako událost, při níž jen parta čtenářů fantasy pobíhá po lese v prostěradlech, jedná se o velmi užitečnou aktivitu, která se používá například v komerční sféře pro přípravu zaměstnanců na obtížné situace, nebo je pro svůj potenciál předat silný příběh využívána ve školství.

A kdo jsou oni hráči larpu? Jedná se o tu „správnou partu“? Samozřejmě, každá komunita sdružená okolo určitého zájmu má své černé ovce. Mezi larpery (jak se hráčům larpu říká) je jich však relativně málo. Starší hráči larpu jsou často vysokoškolsky vzdělaní lidé (najdete mezi nimi programátory, lékaře, inženýry, učitele i právníky), nebo poctiví řemeslníci. Larpová komunita je obecně otevřená, stojí na férovosti a respektu k ostatním. Není náhodou, že mezi larpery naleznete i mnohé skauty.

Snad se nám podařilo rozptýlit Vaše obavy a shrnout v dostatečné úplnosti to nejpodstatnější. Máte-li však jakýkoli dotaz, neváhejte a obraťte se na nás na naší facebookové stránce.