Díváte se na stránky tohoto webu a netušíte, co se to tu píše za bláboly? Pak vězte, že se jedná o web víkendové události plné fantasie, hraní postav a přátelských lidí.
Tento článek je určen všem, kdo třeba teprve nedávno zakopli omylem o zkratku larp a nedaří se jim proniknout pod pokličku tohoto pojmu. Nebo těm, kteří se marně pokouší zjistit, co to vlastně jejich ratolest dělá. Nejlépe to asi vystihla na jaře roku 2018 maminka několika našich účastníků, když si četla příspěvky týkající se voleb do městské rady námi vymyšleného města Železný Rhûngaroth:
„Vždycky, když si čtu statusy k ‚Pépéčku‘, rozumím sice každému slovu (přece jen jde asi o češtinu), ale smysl mi nějak uniká. Moje děti to ale milují, takže asi Ok. ;-)“
To vystihuje celý základní problém larpu: je strašně obtížné někomu vyložit, co to vlastně je. Obtížně se vysvětluje, že larpeři (nikoli larpisté!) nejsou jen banda pošuků pobíhajících po lese v prostěradle, co po sobě metají papírové koule a řvou přitom „Lightning bolt! Lightning bolt! Lightning bolt!“ Ne, larp je úplně o něčem jiném…
Samotné slovo larp pochází ze zkratky LARP, která v angličtině znamená „live action role-playing“, tj. v překladu něco jako „hraní rolí naživo“. Je to hra, při které se ponoříte do připraveného světa. Hra, ve které ztvárňujete nějakou postavu – obyvatele daného fikčního (vymyšleného) a ne nutně fantasy světa. Vytvoříte si její charakter, připravíte si k ní pasující kostým a jdete hrát. A na rozdíl od divadla nemáte scénář, který by vás omezoval, ani publikum, které by hodnotilo váš výkon. Larp totiž hrajete sami pro sebe a pro ostatní hráče. Během hry vzniká spousta komických situací, které stojí za to prožít. Z pohledu diváka larp působí jako špatně secvičené divadlo, ale jeho kouzlo je právě v tom, že jste součástí příběhu. Protože příběhy mají moc – dělat skvělé zážitky, měnit lidi. Můžete mít sebelepší kostým, ale bez příběhu to nebude nic víc než skořápka. Proto si larp můžete užít, i když na sobě máte jen kostým, který by znalci historického odívání přivodil instantní infarkt. Proto nevadí, když obrovskou stěnu královského paláce zpodobňuje jen provázek nebo netkaná textilie. Poté, co se vžijete do role, si ji bez problému představíte.
První larpy se odehrály v druhé polovině 20. století v USA, Velké Británii a v dalších zemích, k nám pak larp přišel v 90. letech. První akce byly spojeny s fantasy tématikou, zprvu zejména s tématem Pána prstenů. Přestože nejvíc larpů stále patří do kategorie fantasy, existuje i široká paleta akcí z jiných žánrů – akce ze starších i novodobých dějin, sci-fi atd.
Larpy se používají též ve školách, právě protože dokáží pomocí prožití příběhu přinést nesmírně silný zážitek. Letopočty se pomocí něj sice moc nenaučíte, ale zato díky němu můžete zjistit například to, jak se cítili českoslovenští vojáci v roce 1938 před Mnichovem, nebo jak fungoval středověký panovnický dvůr.
Přesto však larpy zůstávají především věcí, kterou člověk dělá pro zábavu. Ať už se jedná o malé „komoráky“ zaměřené na hraní propracovaných charakterů, nebo o „dřevárny“, v nichž jde především o boj a postavy jsou v pozadí, nebo o „světy“, otevřené larpy dávající velký prostor pro vývoj vlastních postav (do této kategorie spadá i náš larp), všude je skvělá komunita. Otevřená, přátelská, svobodná. Můžete se věnovat čemu chcete, chodit rybařit, hrát basket, jezdit na motorce, sbírat kartičky nebo třeba zpívat ve sboru, ale bez příjemné party lidí to nikdy nebude ono. A právě proto je larp tak silný. Má příběh, má skvělou komunitu.
Larp není jen záležitostí teenagerů, co hrají fantasy hry. Je přístupný komukoli. Ostatně první larpáci u nás začínali po sametové revoluci… A kolik let jim je dnes? Larp není jako balet. Začít můžete kdykoli.